Jak wybrać kocyk i poduszkę dla niemowlaka?

kocyk happy pandy na białym

Każdy młody rodzic prędzej czy później staje przed dylematem czym będzie okrywać podczas snu swoje dziecko jak się już pojawi na świecie. Rynek jest obecnie przesycony różnymi propozycjami więc dokonanie wyboru wcale nie jest takie łatwe. Zadajemy sobie pytanie, czy kocyk ma być cieńszy czy grubszy, większy czy mniejszy, z gładkiego materiału czy też nie, dwustronny czy jednostronny…i tak dalej…pytań można by mnożyć.

Odpowiadając na to pytanie, należy się też zastanowić do jakich zadań ma być on potrzebny. Czy będzie to kocyk i poduszka do spania, na spacery czy jako mata do zabawy. Kocyk dla dziecka nie powinien też zastępować ubrania dziecka, które należy ubierać na cebulkę szczególnie jeżeli chodzi o spacery. O wiele łatwiej jest podczas zmiennej pogody odkrywać i przykrywać dziecko kocykiem niż na zmianę rozbierać i ubierać dziecko. Dlatego też kocyk to uzupełnienie a nie zastąpienie ubioru dziecka.

Materiał i deseń 

Kocyk i poduszka to zdecydowanie jedne z najbardziej niezbędnych artykułów, które powinna obejmować wyprawka dla noworodka. Są potrzebne nie tylko zimą, a cechy, którymi powinny się wyróżniać idealne kocyki dla dzieci to przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Najbardziej popularne są kocyki w których jedna strona to bawełna a druga minky. Jak bawełna to ta, która posiada niezbędne certyfikaty i atesty. Warto to sprawdzić kupując kocyk czy poduszkę. Bawełna słynie z tego, że jest przewiewna, antyalergiczna, nie wywołuje podrażnień na skórze. Można ją prać bez szkód w wyglądzie. Minky to oryginalna tkanina produkowana w USA, którą pokochały już miliony dzieci na całym świecie. Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, jest bardzo wygodna i trwała w użytkowaniu i co bardzo ważne występuje w wielu kolorach. Dzieci bardzo lubią się w nią wtulać podczas snu. Jest bezpieczna dla skóry dziecka. Gdy potrzebujemy kocyka na zimę lub jesień, warto wybrać kocyk z wypełnieniem, które dodatkowo dadzą ciepło maluchowi. Natomiast na lato i wiosnę świetnie sprawdzą się te cieńsze, bez wypełnienia. 

Bezpieczeństwo 

Przy wyborze kocyka dla niemowlaka należy zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich został on wykonany. Ważne jest to, aby nie były one szkodliwe dla wrażliwej skóry maleństwa i nie wydzielały szkodliwych woni. Materiały, z których wykonane są kocyki czy poduszki muszą być wolne od związków odpowiedzialnych za powstawanie alergii czy podrażnień.  Zaletą materiałów jest przyznany certyfikat „Oeko-Tex Standard 100” lub znak „Tekstylia Godne Zaufania”. Wybierając taki kocyk mamy pewność, że przeszedł on pozytywnie restrykcyjne testy i jest bezpieczny. Warto również wybierać produkty rodzime. Wyroby, które powstają w Polsce są zgodne z aktualnie obowiązującymi standardami i przepisami prawnymi. Są one poddawane dokładniejszej kontroli. Gwarantuje to wysoką jakość oraz wykonanie.

kocyk niemowlaka pandy

hocyk pandy na bialym

Rozmiar

Najlepiej jest aby rozmiar kocyka był dopasowany do funkcji, którą ma on pełnić. Kocyk, którego będziemy używać do gondoli, jeżeli będzie za duży to może się szybciej brudzić, będzie nieestetycznie wystawał z wózka, albo przegrzeje nasze dziecko, które będzie nim okryte np. dwa razy. Najrozsądniejszy rozmiar na kocyk dla noworodka to taki o możliwie najmniejszym rozmiarze np. 50x70cm. Wraz ze wzrostem dziecka, kocyk powinien być większy. Dla średniaka może być taki w rozmiarze 75x100 cm, natomiast kocyk dla przedszkolaka w rozmiarze 100x130 cm. Najmniejszym kocykiem łatwiej jest przecież otulić niemowlę i ma się nad nim lepszą kontrolę, a zbyt duży koc może być przyczyną upuszczenia dziecka. Pewniej będziemy go trzymać na rękach. Za duży kocyk dla niemowlaka może być bardzo niebezpieczny jeśli maluch zaplącze w nim główkę, natomiast starsze dziecko w razie czego sobie poradzi. Wprawdzie niemowlak szybko z takiego kocyka wyrośnie, ale przecież można go potem wykorzystać do siedzenia, do zabawy czy można go wykorzystać jako otulacz na stopy czy okrycie nóżek w trakcie spaceru. Warto mieć kilka kocyków w różnych wielkościach by mogły służyć wymiennie. Jeśli chodzi o pierwszą poduszkę dla niemowlaka to powinna być ona płaska, tak aby nie zakłócała snu dziecku, nie nadwyrężała mięśni oraz kręgosłupa. Bardziej stanowi ona ozdobę i ładnie wygląda w zestawieniu z kocykiem o tym samym wzorze.
 

    wstecz